CharIN – nowy standard szybkiego ładowania samochodów elektrycznych

Samochodów elektrycznych jest coraz więcej. A prawie każdy wyposażony w inną wtyczkę do szybkiego ładowania. Producenci aut chcą w przyszłości wprowadzić jednolity standard CharIN

Szybkie i proste ładowanie jest głównym warunkiem rozwoju elektromobilności.

Charging Interface Initiative e.V. (CharIN) to inicjatywa, której celem jest wprowadzenie jednolitych techniczne standardów Combined Charging Systems (CCS) oraz możliwości ładowania o mocy 150kW. Firmy skupione w tym projekcie badawczym to: Audi, BMW, Daimler, Opel, Porsche i Volkswagen, TÜV SÜD oraz producenci wtyczek przemysłowych, Mennekes i PhoenixContact.

 

„Wraz z naszymi partnerami skupionymi w inicjatywie CharIN, dążymy do wprowadzenia standardu CCS we wszystkich stacjach ładowania. To bardzo wydajny, dojrzały, a jednocześnie wygodny system” – powiedział podczas kongresu „Electronics in Vehicles“ (ELIV) w Baden-Baden, Ricky Hudi, kierownik działu elektryczności i elektroniki w Audi AG.


Combined Charging System (CCS) umożliwia ładowanie samochodów elektrycznych zarówno prądem zmiennym (AC) jak i stałym (DC) przy pomocy ustandaryzowanego złącza, tzw. wtyczki Combo. Rozwiązanie to jest już montowane w napędzanym elektrycznie sportowym samochodzie Audi R8 e-tron i w koncepcyjnym Audi e-tron quattro concept.


Rozwiązania bazujące na międzynarodowych standardach CCS już funkcjonują w Unii Europejskiej i zostaną przez nią oficjalnie usankcjonowane najpóźniej do roku 2017.

Krzysztof Jóźwiak

źródło: Audi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.