Transcend ESD400 – mały i szybki przenośny dysk SSD [TEST]

Lista zalet dysków SSD jest bardzo długa – są bardzo szybkie, ciche, odporne na uszkodzenia, mają kompaktową wielkość i wagę. Ich ceny spadają, a popularność rośnie. Kwestią czasu było pojawienie się zewnętrznych, przenośnych wersji napędów SSD. Jednym z pionierów w tej kategorii jest dysk firmy Transcend, oznaczony symbolami ESD400.

Tajwański producent przygotował kilka wersji tego urządzenia – dostępne są pojemności od 128 GB aż do 1 TB. Do naszej redakcji trafiło urządzenie o pojemności 256 GB. I trzeba przyznać, że wrażenia z testu są więcej niż pozytywne.

Komputery_Komputery__Podzespoly_Dyski_twarde_SSD_Zewnetrzne_Transcend_TS256GESD400K_760557828471_0760557828471_474434_9

Trzymając w ręku estetyczne, ale spore objętościowo pudełko, trudno uwierzyć, że w środku kryje się urządzenie, które producent porównuje wielkością do tali kart. Po przedarciu się przez tekturowe i plastikowe zabezpieczenia, okazuje się, że nie ma w tym słowa przesady. Dysk jest naprawdę super mały i super lekki, i w kategorii przenośnych dysków SSD jest pod tym względem niemal bezkonkurencyjny (mniejszymi wymiarami i wagą może pochwalić się jedynie Samsung Portable SSD T1). ESD400 bez problemu schowamy w kieszeni, a jego ciężar jest prawie nieodczuwalny. Ma to także pewne minusy – kiedy dysk podłączymy do komputera za pomocą dedykowanego przez producenta kabla, który jest gruby (waży niemal tyle samo co dysk) i bardzo krótki, lekkie niczym piórko urządzenie „tańczy jak mu kabel nakaże”. Nie jest to może problemem, kiedy podłączymy go do stojącego na biurku laptopa, ale w przypadku komputerów stacjonarnych, w zasadzie jedynym sensownym rozwiązaniem jest pozostawienie dysku luźno zwisającego na kablu.

 

20150918_075256

 

Dysk jest wykonany solidnie i starannie (obudowa nie trzeszczy, a poszczególne części są dobrze spasowane), a jego design cieszy oko. Spód urządzenia jest matowy i lekko chropowaty, nie zapewnia jednak wystarczającej przyczepności do podłoża. Front jest błyszczący, ozdobiony wzorem składającym się z mikroskopijnych rombów. Krawędzie są zaokrąglone a na jednej z nich umieszczono gniazdo USB micro B w standardzie 3.0 oraz przycisk szybkiego backupu. Obudowa dysku, przede wszystkim jego błyszczący front, ma jedną wadę – szybko pokrywa się odciskami palców. Na całe szczęście trzecim standardowym elementem zestawu jest estetyczny i solidny pokrowiec, wykonany z zamszopodobnego materiału, na którym wytłoczono logo producenta, który skutecznie chroni przez zabrudzeniami i zarysowaniami.

 

20150918_075151

 

20150918_075322

Jak przystało na dysk SSD ESD400 pracuje niemal bezgłośnie i nie nagrzewa się. Pamiętajmy także, że konstrukcje Solid State Drive zdecydowanie lepiej sprawdzają się jako dyski przenośne niż tradycyjne napędy, w środku nie ma przecież obracających się talerzy czy innych ruchomych elementów. Dlatego kieszonkowy rozmiar nowego Transcsenda można potraktować dosłownie, raczej nic mu nie grozi nawet po wrzuceniu go luzem do torby lub plecaka.

Do obsługi urządzenia dedykowany jest program Transcend Elite, który należy pobrać ze strony producenta. Dzięki niemu można w prosty sposób wykonać kopię zapasową, przywrócić i zaszyfrować dane, synchronizować zawartość z Dropbox i Google Drive. Innym sposobem wykonania kopii zapasowej jest wciśnięcie przycisku znajdującego się w górnej części obudowy.

 

transcend_elite

 

Transcend ESD400 to dysk wykorzystujący szybki transfer SuperSpeed USB 3.0, dodatkowo wspierany przez protokół UASP, co zmniejsza opóźnienia w dostępie do danych oraz umożliwia szybszy transfer. W specyfikacji producenta znajdziemy informację, że dysk potrafi odczytywać dane z prędkością do 410MB/s, a zapisywać z prędkością do 380MB/s. Co ciekawe, program testujący dyski CrystalDiskMark, w przypadku sekwencyjnego odczytu pokazał prędkość 440 MB/s, czyli wyższą od tej deklarowanej przez producenta, co zdarza się bardzo rzadko. Pozostałe wyniki były jednak niższe. Zapis w CrystalDisk Mark oscylował na poziomie 252,5 MB/s, natomiast w HD Tune, odpowiednie wartości wynosiły średnio 253,8 MB/s i 310 MB/s. Kopiowanie 10 594 plików z wewnętrznego dysku SSD na EDS400 trwało 5,20 min, a transfer oscylował w przedziale 120–150 MB/s.

Warto jeszcze dodać, że czas dostępu do danych według HD Tune wyniósł jedynie 0,296 ms, co również jest bardzo dobrym wynikiem.

Podsumowanie

Transcend ESD400 to bardzo udany produkt. Zachwyca niewielkimi wymiarami i wagą, jest starannie wykonany i zapewnia szybki transfer danych. A wszystko to w dosyć atrakcyjnej cenie ok. 500 zł.

Specyfikacja

RC-ESD400-Spec

 

Wymiary:                             92 x 62 x 10.5 mm
Waga:                                     56 g
Rodzaj pamięci:                NAND Flash
Zakres temp. pracy:        0°C–70°C
Napięcie:                              5V z USB
Wskaźniki LED:                Power, Data Transfer, USB 2.0 / 3.0
USB:                                       USB 3.0: do 5Gb/s; USB 2.0: do 480Mb/s
Transfer:                              odczyt do 410MB/s; zapis do 380MB/s
System operacyjny:         Windows XP/Vista/7/8 (32bit lub 64bit); Mac OS X 10.5 albo wyższy

 

Krzysztof Jóźwiak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.