Cyfrowe współtworzenie – Fujitsu World Tour 2017

Fujitsu World Tour to jeden z największych technologicznych road show na świecie. 11 kwietnia po raz kolejny zawitał do Warszawy. TechnoTrendy sprawowało patronat medialny nad tą imprezą

Już od kilku lat japoński koncern organizuje w kilkunastu miastach na świecie jednodniowe imprezy, podczas których ich uczestnicy mogą wziąć udział w wielu interesujących wykładach i panelach dyskusyjnych prowadzonych przez przedstawicieli Fujitsu i współpracujących z tą firmą specjalistów z innych firm i organizacji. Konferencji zawsze towarzyszy wystawa najnowszego sprzętu i rozwiązań opracowanych przez japoński koncern. Warszawa jest jednym z najważniejszych przystanków na trasie FWT. W tym roku korytarze i sale Muzeum Żydów Polskich, gdzie co roku odbywa się impreza, wypełniło ponad 900 osób zainteresowanych przyszłością ICT.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji FWT jest “Human Centric Innovation: Digital Co-Creation”. Human Centric Innovation (innowacje skierowane na człowieka), to idea, którą Fujitsu konsekwentnie promuje już od dłuższego czasu i wokół której skupia swoje działania. Japoński koncern słusznie bowiem uważa, że najważniejszym elementem cyfrowej rewolucji, której jesteśmy obecnie świadkami, musi być człowiek, a wszelkie zaawansowane technologie i rozwiązania powinny być na niego ukierunkowane. Staje się to szczególnie istotne w hiperpołączonym świecie, w którym zaawansowana technologia zaczyna być obecna niemal w każdym aspekcie naszego życia.

Nowością jest druga część hasła przewodniego FWT – „Co-creation”, czyli współtworzenie. W świecie transformacji cyfrowej, organizacje muszą szybko się uczyć, błyskawicznie działać i elastycznie zmieniać swoją skalę. Dotyczy to w takim samym stopniu firm i organizacji prywatnych, jak i instytucji państwowych; a nawet w większym stopniu tych drugich, ponieważ mają one na tym polu większe zaległości, co potwierdził w swoim bardzo ciekawym i nadzwyczaj szczerym wystąpieniu Leszek Maśniak, doradca ministra cyfryzacji. Prelegent nie ukrywał, że zaniedbania w obszarze, którym się zajmuje na co dzień, są bardzo duże, ale mogliśmy także usłyszeć o szeregu nowych projektów zainicjowanych przez MC, które mają ten stan zmienić. Jest to także wielkie pole do działania dla prywatnych firm. W tym kontekście co-creation miałoby być lekiem na wciąż kulejące partnerstwo publiczno prywatne.

O najważniejszych filarach, na jakich powinna opierać się cyfrowa rewolucja prowadzona pod hasłem „Human Centric Innovation”, a także o tym, jak ważne jest w tym kontekście współtworzenie, opowiedział w trakcie jednej z sesji głównych oraz w wywiadzie udzielonym TechnoTrendy (cała rozmowa już niebawem pojawi się na naszej stronie) Juan Porcar, wiceprezes Fujitsu, odpowiedzialny za sprzedaż rozwiązań tej marki w ponad 65 krajach.

„Współtworzenie” w ujęciu globalnym jest czymś więcej niż zwykłą metodą. Human Centric Innovation jest wizją, a kooperacja jest najważniejszym środkiem mającym służyć jej realizacji, skoncentrowanym wokół cyfrowej rewolucji w organizacjach. Transformacja tych podmiotów, dostosowanie ich wymogów stawianych przez cyfrową rewolucję wymaga pewnej ściśle określonej metodologii działania. Naszą metodologią jest właśnie współtworzenie. Polega to na tym, że łączymy ze sobą specjalistów z zakresu organizacji i finansów z ekspertami od technologii. Dopiero ich wspólna praca daje nadzieję na dokonanie cyfrowej transformacji – uważa Porcar.

Według naszego rozmówcy choćby najlepszy wizjoner sam niczego nie dokona, dlatego Fujitsu chce stać się łącznikiem spajającym wszystkie elementy cyfrowej układanki, w celu wprowadzania w życie innowacji i tworzenia wspólnych wartości i rozwiązań bazujących na nowoczesnych technologiach.

To ambitny plan, ale niewątpliwie Fujitsu ma w swoim ręku sporo atutów, co pokazała wystawa towarzysząca konferencji, na której Japończycy zaprezentowali najważniejsze elementy swojego imponującego portfolio, m.in. wydajne stacje robocze, nowoczesne serwery, szybkie pamięci masowe, inteligentne bankomaty wyposażone w Palm Secure, czyli skaner żył w dłoni, nowoczesne urządzenia mobilne i super wydajne skanery dokumentów, a także szereg urządzeń IoT, takich jak np. specjalny „zegarek” na rękę, który może na bieżąco monitorować stan zdrowia i wszelkie zachowania kierowcy.

Imprezę zakończył koncert duetu Smolik i Kev Fox.

Krzysztof Jóźwiak

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.