Wizje Mazdy

Podczas Salonu Samochodowego w Tokio Mazda przedstawiła dwa nowe modele koncepcyjne – KAI CONCEPT i VISION COUPE. Pierwszy z nich, kompaktowy hatchback, stanowi zapowiedź nowej generacji innowacyjnych pojazdów Mazdy, drugi pokazuje w którą stronę będzie ewoluowała stylistyka Mazdy w najbliższych latach. I od razu trzeba powiedzieć, że kierunek jest zdecydowanie dobry.

Hatchback klasy kompakt o nazwie KAI CONCEPT to ekscytująca zapowiedź nowej „trójki”. Auto wyposażone w silnik benzynowy z technologią następnej generacji SKYACTIV-X i oparte na konstrukcji SKYACTIV-Vehicle Architecture, stanowi zaawansowaną prezentację języka stylistycznego KODO. Model ten łączy w sobie rozwiązania techniczne i koncepcje stylistyczne mające określać nadchodzącą generację samochodów Mazdy. Efektem udoskonaleń jest wyraźnie zwiększony komfort jazdy, znaczne wyciszenie wnętrza i podwyższone osiągi. W KAI CONCEPT uwagę zwracają silne, muskularne proporcje, akcentowane grą refleksów światła, na niemal pozbawionym przetłoczeń nadwoziu.

Z kolei w modelu VISION COUPE najważniejsza jest bryła ukazująca styl projektowania nazywany KODO – Dusza Ruchu. Jest on wyrazem minimalistycznej japońskiej estetyki i osiąga tutaj prosty efekt „czystego ruchu”, który wyraża poczucie prędkości. Wnętrze zaprojektowane zgodnie z koncepcją ma (dosłownie: przestrzeń), przeniesioną z tradycyjnej japońskiej architektury, łączy wrażenie trójwymiarowej głębi z silnym podkreśleniem osi podłużnej, z jednoczesnym zachowaniem poczucia ruchu. Nazwa VISION COUPE odwołuje się do tradycji Mazdy, czyli takich modeli, jak Mazda R360 – pierwszy samochód osobowy tego producenta oraz Mazda Luce Rotary, znana także jako Mazda R130.

opracował: Krzysztof Michał Jóźwiak
źródło: Mazda

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.