Jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w Internecie – raport

Dzieci w Polsce nie mogą narzekać na brak sprzętu elektronicznego. Musimy jednak nauczyć się dbać o ich bezpieczeństwo w sieci

Polska to na tle Zachodniej Europy ubogi kraj, ale o dzieci potrafimy zadbać, przynajmniej jeśli chodzi o dostęp do nowych technologii. Według raportu opublikowanego przez UKCCIS (UK Council for Child Internet Safety) ponad połowa dzieci w Polsce ma swojego laptopa. Jest to najwyższy wynik wśród przebadanych krajów – na kolejnych miejscach znalazły się: Szwecja, Wielka Brytania, Niemcy oraz Hiszpania. Jeśli chodzi o smartfony to więcej telefonów mają tylko najmłodsi ze Szwecji.

Nasycenie sprzętem elektronicznym nie przekłada się niestety na bezpieczne korzystanie niego. Tylko 22 proc. rodziców przyznaje, że korzysta z gotowych rozwiązań, a 69 proc. stara się zapewniać bezpieczeństwo patrząc dziecku przez ramię lub kontrolując czas.

Poniżej znalazło się pięć praktycznych porad, które ułatwią rodzicom ochronę najmłodszych w sieci:

  1. Grunt to rozmowa.

Przede wszystkim warto poświęcić czas i porozmawiać z dziećmi na temat bezpiecznego korzystania z internetu. Dzięki temu będą one wiedziały, że zawsze mogą zwrócić się do opiekunów z napotkanym w sieci problemem. Pomoże to podopiecznym zrozumieć kwestię potencjalnych niebezpieczeństw, ale także zwiększy poziom zaufania w rodzinie.

Według naszego badania 80 proc. rodziców przeprowadziło ze swoimi dziećmi rozmowę na temat bezpieczeństwa w sieci. To bardzo pozytywny sygnał, ponieważ dialog jest kluczowy w kwestii zrozumienia potencjalnych zagrożeń. Jak w przypadku większości rozmów z dziećmi nie należy traktować ich z góry i wydawać rozkazów – takie metody nie zdają egzaminu. Warto wytłumaczyć, że w Internecie zdarzają się zarówno dobre, jak i złe treści, a w przypadku napotkania ich dziecko zawsze może do nas przyjść i je pokazać. Czas zainwestowany w edukowanie najmłodszych zwróci się z nawiązką – mówi Karolina Małagocka, ekspert ds. prywatności w firmie F-Secure.

  1. Wspólne odkrywanie internetu.

Najczęstsze zagrożenia, na które najmłodsi mogą natknąć się w sieci to między innymi przemoc, pornografia, hazard, ujawnianie informacji prywatnych, próby wyłudzeń pieniędzy, a także niebezpieczeństwa spowodowane przez działania cyberprzestępców. Dla dzieci, zwłaszcza najmłodszych, rodzice stanowią autorytet – to, jak postępują, ma na nie duży wpływ. Dlatego warto razem rozpocząć przygodę z siecią. Wspólne odkrywanie treści internetowych, pokazywanie właściwych zachowań, jak również potencjalnych zagrożeń przyczyni się do wzrostu świadomości dziecka na temat tego, jak postępować online. Po raz kolejny poświęcony czas sprawi, że w przyszłości najmłodsi będą bardziej nieufni w stosunku do podejrzanych stron czy nie odpiszą na wiadomości od nieznajomych osób.

  1. Ustalenie limitów.

Dzieci w Polsce spędzają ze smartfonem średnio 2,5 godziny dziennie. Dobrą praktyką jest ustalenie wspólnie z młodym internautą, jak długo i w jakich godzinach może korzystać z urządzenia. Dzięki temu dziecko będzie miało zapewniony odpowiedni balans między nauką a rozrywką, zrozumie jak wyznaczać priorytety i będzie miało świadomość, że rodzic troszczy się o to, jak spędza ono swój czas. Nie należy przy tym nakładać na dziecko nadmiernych restrykcji, ale pomóc mu we właściwym dokonywaniu wyborów i zrównoważeniu czasu spędzanego w sieci.

  1. W trosce o prywatność.

Według badania Bezpieczny smartfon dla dziecka głównym zajęciem najmłodszych w mediach społecznościowych jest oglądanie filmów w serwisie YouTube. Co ciekawe, aż 25 proc. internautów przed 9 rokiem życia ma własne konta na Facebooku – pomimo tego, że minimalny wiek pozwalający na korzystanie z portalu to 13 lat. Jeżeli dzieci są już obecne w serwisach społecznościowych, kwestia ochrony prywatności nie powinna być im obca. Warto pomóc w stworzeniu prywatnego profilu, tak aby wiek, adres czy numer kontaktowy nie były ogólnodostępne dla wszystkich użytkowników sieci.

  1. Aplikacje ochronne.

Równie ważne jak rozmowa, uświadamianie dziecka czy wskazanie limitów jest stosowanie narzędzi, które będą pomagały rodzicom realizować zamierzone cele. Dlatego jeszcze przed wręczeniem nowego urządzenia warto zainstalować na nim oprogramowanie zabezpieczające, które ochroni przed cyberzagrożeniami oraz zablokuje nieodpowiednie treści.

Źródła:

Badanie F-Secure oraz sieci Plus Bezpieczny smartfon dla dziecka, 2017 

Raport Children’s online activities, risks and safety: https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/650933/Literature_Review_Final_October_2017.pdf

oprac. Krzysztof Michał Jóźwiak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.