Fujitsu World Tour 2018 w Warszawie: współtworzenie dla cyfrowej transformacji

Jeśli chcemy nadążać za błyskawicznie postępującą transformacją cyfrową musimy działać wspólnie, zawsze stawiając człowieka w centrum zmian

Fujitsu World Tour to jak sama nazwa wskazuje event objazdowy, odbywający się co roku w ponad 20 państwach na sześciu kontynentach. To przede wszystkim okazja do spotkania się specjalistów z branży IT, obejrzenia i wysłuchania inspirujących pokazów, wykładów i dyskusji, a także zobaczenia na żywo najnowszych rozwiązań technologicznych przygotowanych przez japoński koncern. W tym roku po raz pierwszy warszawski przystanek FWT przeniósł się z Muzeum Żydów Polskich do Hali Expo XXI na Woli, co w mojej ocenie akurat nie wyszło mu na dobre. Wystawa prezentowała się okazalej we wnętrzach muzeum na Muranowie, a główne sesje odbywały się w wygodniejszych salach. Na szczęście mniej atrakcyjne otoczenie nie wpłynęło na poziom merytoryczny imprezy, który jak zwykle był wysoki.

Dominował temat wpływu cyfrowej rewolucji na społeczeństwa i przedsiębiorstwa. Zagadnienie niełatwe do ogarnięcia i wciąż będące dla większości firm dużym wyzwaniem.

Transformacja cyfrowa dotyka wszystkich: małe, średnie i duże firmy. Potrzebują jej wszystkie przedsiębiorstwa. Fujitsu prezentuje metodologię, którą nazywamy współtworzeniem na rzecz transformacji cyfrowej. Współtworzenie to mechanizm, przepracowywany na warsztatach i spotkaniach, pozwalający realizować usługi połączone, zaspokajać potrzeby firm i realizować wizję biznesu przyszłości. Poprzez serię wdrożeń łączymy ludzi biznesu i specjalistów od technologii i dzięki temu tworzymy nowe możliwości biznesowe. Czasami są to pewne usprawnienia, a czasami całkowita zmiana modelu biznesowego, ale w obu przypadkach kluczowa jest współpraca – mówił Juan Porcar, Vice President, Eastern Europe, Russia & CIS, and Africa, Fujitsu.

Dr Joseph Reger Chief Technology Officer (CTO), Fujitsu EMEIA w swojej (jak zwykle) błyskotliwej prezentacji pt. Human Centric Innovation – Co-creation for Success podkreślił m.in. że cyfrowa transformacja potrzebuje wyspecjalizowanej metodologii, i jest nią właśnie promowane już od dłuższego czasu przez Fujitsu współtworzenie.

Tradycyjne metody nie działają, za to cyfrowe współtworzenie działa coraz lepiej – stwierdził dr Reger.

Inny prelegent Fujitsu, Manabu Yamamoto, Manager of Intelligent Mobility Solution, Fujitsu EMEIA zaprezentował najnowsze rozwiązania z dziedziny inteligentnej mobilności, m.in. opracowaną przez Fujitsu i wdrażaną już w Japonii platformę SPATIOWL (tutaj link do filmu) – czyli zintegrowane zarządzanie wieloma rodzajami danych przy użyciu analiz Big Data i technologii chmurowej. Dane zbierane są za pomocą czujników z różnych źródeł, takich jak transport publiczny, pojazdy i smartfony pieszych, a potem analizowane w taki sposób, aby zapewnić optymalny transport i mobilność wszystkich uczestników miejskiego ruchu.

Nasz model sztucznej inteligencji jest już wykorzystywany podczas wyszukiwania tras dla przewoźników kolejowych. Jeśli np. dochodzi o jakiejś kolizji, system inteligentnie przewiduje natężenie ruchu na kilka godzin do przodu i pozwala zmniejszyć zatory – tłumaczył Manabu Yamamoto

Po raz pierwszy na Fujitsu World Tour zorganizowano konkurs dla polskich startupów, które miały szansę zaprezentować swoje pomysły szerokiemu gronu odbiorców Zwyciężyła firma Skriware znajdująca się pod opieką Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej, która stworzyła ekosystem edukacyjny oparty o druk 3D. Startup przygotował zestaw narzędzi przydatnych na etapie projektowania, budowania i programowania robotów zdolnych do drukowania 3D. Misją firmy jest zbudowanie platformy edukacyjnej, która będzie łączyć naukę i zabawę. W nagrodę przedstawiciele firmy będą mogli zaprezentować swój pomysł biznesowy podczas koronnej imprezy firmy – międzynarodowego Fujitsu Forum w Monachium, które odbędzie się w listopadzie.

Autor: Krzysztof Michał Jóźwiak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.